top of page

IEŠKAI MOTERS?

  • Facebook
  • Instagram

2021 m., Kultūros naktyje, būrys vilniečių dalyvavo meninėje avantiūroje. Sekdami mieste išbarstytas užuominas ir moterį, kurios nėra matę, jie turėjo atkeliauti iki naujo gatvės meno kūrinio – neofreskos, skirtos legendinei Lietuvos šnipei Marcelei Kubiliūtei.

Meno, istorijos ir galvosūkių sintezė – Kultūros nakties programos dalis, sumanyta meno laboratorijos „Kiaurai sienas“ bei VšĮ „Idėjų karalystė“, rengiančios nestandartines ekskursijas po Vilnių.

Kadangi naktinėtojai turėjo surasti šnipę, paieškas nutarta papildyti ne tik istorijos, bet ir šnipinėjimo elementais. ​ ​Naktinėtojai turėjo ne tik sekti užuominomis ir plakatais, atkartojančiais M.Kubiliūtės medžioklę Lenkijos okupuotame Vilniuje, bet ir ieškoti legendinės šnipės antrininkės – projekto savanorės, apsirengusios M.Kubiliūtės mėgstamu stiliumi. Skiriamasis bruožas – lapės kailio apykaklė, kuri buvo vienas nedaugelio ženklų, pagal kuriuos tarpukario Lenkijos tarnybos mėgino identifikuoti M.Kubiliūtę.

Neofreska Marcelei Kubiliūtei

Būtent šnipės antrininkės paieškos naktinėtojams tapo dideliu iššūkiu. „Marcelė“ ne kartą prasprūdo jų nepastebėta, o šnipės sekimą apsunkino ir tikroviški užduoties apribojimai – panelė su lapės kailiu negalėjo pamatyti savo persekiotojų, bet jie turėjo užduotį nufotografuoti jos veidą. Beje, porai naktinėtojų tai pavyko puikiai.

 

Išmaišius nemažą dalį Vilniaus senamiesčio, dvi naktinėtojų grupės surado ir M.Kubiliūtei skirtą neofreską Labdarių gatvėje. Tai buvo paskutinė maždaug pusvalandį trunkančio galvosūkio detalė.

Neofreska Marcelei Kubiliūtei (Vinco Alesiaus nuotr.)

Vinco Alesiaus nuotr.

„Buvo šiek tiek baisu, kad žmones atbaidys prastas oras. Taigi labai apsidžiaugėme pamatę, kad į renginį atėjo beveik visi, kas jam registravosi. Dar labiau apsidžiaugėme, kai abi grupės atėjo prie kūrinio, kupinos puikios nuotaikos ir gerų įspūdžių. Labai norėtume kažką panašaus pakartoti, įamžinant ir daugiau Lietuvos istorijai svarbių moterų“, - sako neofreskos autorė, meno laboratorijos „Kiaurai sienas“ steigėja Lina Šlipavičiūtė.

 

Dalis Marcelės „medžioklės“ užuominų tebėra Vilniaus senamiestyje, ir praeiviai gali savarankiškai jomis sekti bei taip atkeliauti iki neofreskos.

 

Meno kūrinys ir Kultūros nakties renginys – dalis projekto „Ieškai moters“, dedikuoto M.Kubiliūtės atminimui. Projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

PROJEKTO KOMANDA

Lina Šlipavičiūtė - idėjos autorė, neofreskos sukūrimas;

Rūta Norkūnė ir Elena Gasiulytė - informacijos apie M.Kubiliūtę atranka, orientacinio žaidimo parengimas;
Lauryna Kiškytė - plakatų dizainas;

Kornelija Ukolovaitė - šnipės antrininkė;

Aliona Bogdanova - šnipės antrininkės parengimas, garderobas;

Rūta Norkūnė, Šarūnas Černiauskas - Kultūros nakties programos vedimas;

vilnius logo.png
kn logo_edited.jpg
vilnius-logo.gif
bottom of page